Marketing

Księgowość online – wady i zalety

Założenie działalności gospodarczej jest równoznaczne z potrzebą zmierzenia się z księgowością. Wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym. Coraz większa liczba przedsiębiorców chce jednak samemu zmierzyć się z trudami księgowości wybierając księgowość internetową. Jakie są zalety a jakie wady księgowości online?

Księgowość internetowa – co to jest?

Księgowość online to rodzaj aplikacji internetowych, które mają prowadzić do automatyzacji procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Za pomocą księgowości online bez problemu wystawimy faktury, wygenerujemy deklaracje podatkową, rejestry VAT, czy księgi przychodów i rozchodów. Możemy automatycznie wyliczyć składki ZUS, co na pewno bardzo ułatwi rozliczenia.

Księgowość online zapewnia stały dostęp do aktualnych przepisów. Niektóre aplikacje zapewniają kontakt z wykwalifikowanym księgowym, który udzieli pomocy w bardziej skomplikowanych sytuacjach.

Oferta ta jest skierowana do mikro i makro przedsiębiorstw.

Zalety księgowości internetowej

Pierwszą i podstawową zaletą księgowości online jest oszczędność. Koszt księgowości internetowej jest stały. Koszt współpracy z biurem rachunkowym przeważnie jest ustalany na podstawie ilości dokumentów, które co miesiąc spływają do zaksięgowania. Ma to duże znaczenie w przypadku przedsiębiorstw, które mają niższe dochody, a mimo wystawiają miesięcznie dużo faktur.

Księgowość online jest dostępna 24 godziny na dobę

Dla wielu przedsiębiorców jest to niekwestionowana zaleta. Rozliczeń można dokonywać o każdej porze dnia i nocy. Kolejnym udogodnieniem księgowości internetowej jest możliwość wysyłania deklaracji do Urzędu Skarbowego oraz Zus-u zdalnie. Nie ma konieczności drukowania kolejnych dokumentów, które są zarchiwizowane na platformie. Jest to również duża zaleta, gdyż zapewnia przedsiębiorcy bezpieczeństwo w przypadku utraty dokumentów w formie papierowej.

Wady księgowości internetowej

Samodzielna praca jest dużą zaletą. Niestety prowadzenie księgowości samodzielnie ma też wadę jaką jest konieczność poświęcenia księgowości dużo czasu. Nie każdy przedsiębiorca ma tyle czasu, że może go poświęcić na księgowość nie zajmując się swoimi zadaniami. Samodzielne prowadzenie księgowości wiąże się również z koniecznością składania wizyt w Urzędzie Skarbowym, czy Zus-ie. Nie są to częste wizyty , ale jednak zajmują cenny czas.

Współpraca z biurem rachunkowym zdejmuje z przedsiębiorcy wiele obowiązków. W ten sposób przedsiębiorca jest w stanie zaoszczędzić dużo czasu.

Kolejną wadą księgowości internetowej jest brak ciągłego kontaktu z wyspecjalizowanym księgowym. Prowadzenie księgowości to nie tylko wystawianie faktur i wysyłanie deklaracji. Dobry księgowy to doradca. Pomoże w uzyskaniu dotacji czy kredytu. Księgowość online nie zapewni takiej usługi przedsiębiorcy.

Księgowość online jest dla osób, które w jakimś stopniu opanowały zasady księgowości. Przedsiębiorca, który samodzielnie prowadzi swoją księgowość musi również umieć odnaleźć się w Urzędzie Skarbowym, czy Zus-ie. Biuro rachunkowe często świadczy usługę reprezentowania przedsiębiorcy przed organami państwowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *