Jak zapewnić sobie wysoką emeryturę
Finanse

Jak zapewnić sobie wysoką emeryturę

Ciężka praca popłaca – ale tylko ci, którzy przeszli już na emeryturę, wiedzą, jak błędne jest to stwierdzenie. Można harować całe swoje życie, działać na różnych płaszczyznach aż do 60. czy nawet 70. roku życia, by później nie móc nawet spokojnie odpocząć, a zacząć zmagać się z jeszcze cięższymi problemami finansowymi. Polskie realia dla emerytów nie są zbyt korzystne. Poziom życia osób, które kończą swoją aktywność zawodową, w większości przypadków drastycznie spada. A niestety wydatki dalej nie maleją. Emeryt wciąż musi ponosić koszty związane z normalnym życiem, a jeszcze do tego płacić za różnorodne lekarstwa i wizyty u specjalistów. Jak zapewnić sobie wysoką emeryturę?  Czy istnieje na to jakaś metoda?

Jak zapewnić sobie wysoką emeryturę?

Jak zapewnić sobie wysoką emeryturęNajważniejsze na pewno jest to, by odpowiednio wcześnie zacząć myśleć o swojej przyszłości. Młodzi ludzie zwykle nie chcą tego robić. Wydaje się im, że jeszcze mają na to mnóstwo czasu. I zanim zakończą swoje życie zawodowe, uda im się uzbierać na tyle dużo pieniędzy, by nie martwić się przerażająco niskimi emeryturami. A potem budzą się z ręką w nocniku. Bo wraz z wiekiem życie płynie coraz szybciej i zanim człowiek się obejrzy, już musi zrezygnować ze swojej pracy. Gdyż z powodu swojego gorszego stanu zdrowia nie jest w stanie jej kontynuować. Do przyszłości koniecznie trzeba się zatem przygotować. Najlepiej myśleć o niej już w wieku 20-30 lat, kiedy ma się jeszcze odpowiednio duży siły i werwy do tego, by wszystko sobie dokładnie zaplanować. 50-letni pracownicy zazwyczaj są już bowiem pozbawieni tych sił witalnych. Wszystko im jedno, co stanie się z nimi w dalszym czasie.

Nie warto liczyć na ZUS

A jeśli młody człowiek pomyśli o swojej przyszłości tak wcześnie, będzie mógł podjąć odpowiednie działania do tego, by przygotować sobie spory zapas gotówki na „czarną godzinę”. Trudno bowiem liczyć na uzyskanie jakiejś specjalnie wysokiej emerytury od ZUS-u. Główny wpływ na jej wartość mają średnie zarobki, dlatego też jeśli pensja danej osoby wynosi w przeciągu miesiąca 2000 zł netto, po zakończeniu aktywności zawodowej uzyska ona niewiele więcej niż 1000 złotych netto miesięcznie.

A czy za taką kwotę da się przeżyć? Raczej nie, dlatego warto dokładać do niej coś od siebie, aby drastycznie nie obniżyć swojego poziomu życia. Wiele banków i instytucji pozabankowych posiada w swoich ofertach ciekawe opcje inwestycyjne. Można założyć więc w nich oddzielne konto, by na nich zbierać pieniądze na późniejsze lata i pozwolić im się namnażać. Nie rosną one jakoś bardzo szybko. Ale w przeciągu tych kilkudziesięciu lat z kilku tysięcy złotych może zrobić się ich nawet trzy razy więcej. A każdy grosz może przydać się na emeryturze.

Ciekawym pomysłem na podwyższenie emerytury, wykorzystywanym głównie przez młodych ludzi, jest również podjęcie się pracy za granicą. Pracując na etat w Holandii przez określoną ilość czasu, można później pobierać pewien procent z przeciętnej holenderskiej emerytury. A skoro wypłacana jest ona w euro, w przeliczeniu na złotówki robi się z niej całkiem niezła suma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *