Biznes

Jak uzyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Własna firma to genialny pomysł. A przynajmniej tak się wydaje wszystkim, którzy jeszcze jej nie prowadzą. Niemalże każdy w pewnym momencie swojego życia myślał o tym, by założyć taką działalność gospodarczą. Uzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem zawodowym. Poczuć się niezależnie i zupełnie samodzielnie pracować na swój sukces i oczywiście większe pieniądze. Skąd jednak na samym początku można wziąć te pieniądze, by taką firmę w spokoju założyć? Od tego na szczęście są różnego rodzaju dotacje. Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej, młodzi przedsiębiorcy mają znacznie łatwiejszy start i mogą bez trudu pozyskać finanse, które pomagają im w rozkręcaniu działalności. Jak uzyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Dotacje z urzędu pracy

Jak uzyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczejDotacje przeznaczone na utworzenie nowej działalności gospodarczej wydawane są m.in. przez Urzędy Pracy. Zanim więc potencjalny przedsiębiorca spróbuje pozyskać pieniądze od Unii, powinien skorzystać z tej nieco łatwiejszej i zwykle pewniejszej oraz szybszej opcji. Fundusz Pracy regularnie pozyskuje konkretne kwoty w ramach pobierania składek dla ZUS-u. Generowane przez nie sumy przeznacza się na różnorodne działania. Świadczenie pomocy osobom bezrobotnym, przygotowywanie darmowych kursów i szkoleń, ale także oferowanie dofinansować dla początkujących przedsiębiorców. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy będzie mógł skorzystać z tej opcji. Dofinansowanie od Urzędu Pracy przysługuje wyłącznie osobom bezrobotnym. Starająca się o nie osoba musi wykazać, że jest zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie pracy. W przeciwnym wypadku nikt nie da jej żadnych pieniędzy. Nie jest ważny natomiast okres przebywania na bezrobociu. Zdarza się więc, że osoba, która planuje założenie firmy, naumyślnie porzuca swoją pracę i rejestruje się jako bezrobotna, byleby tylko sięgnąć po atrakcyjne dotacje.

Jak uzyskać pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Skorzystaj z dofinansowania UE

Dofinansowania na założenie działalności gospodarczej wydawane są również przez Unię Europejską. Ta opcja przysługuje już każdemu – zarówno osobom bezrobotnym, jak i tym, które są zatrudnione na etacie bądź dorabiają sobie w ramach zawierania umowy o dzieło bądź umowy zlecenia. Istnieją dwa typy dofinansowań przydzielanych przez Unię Europejską. Pierwszy to mikropożyczki, drugi to dotacje. Chętni tylko częściowo mają wpływ na to, z jakiej opcji skorzystają. Decydują o tym bowiem pewne stałe czynniki – m.in. wiek przedsiębiorcy, jego status, czyli ogólnie rzecz biorąc sytuacja życiowa. W przypadku starania się o dotacje – pieniądze, których nie trzeba później oddawać – bardzo ważne jest dokładne spełnienie wymogów nakładanych przez UE. Koniecznie należy przygotować precyzyjny biznesplan i zaprezentować swoją potencjalną firmę z jak najlepszej strony. UE wspiera głównie zaangażowanych i kreatywnych przedsiębiorców. Raczej nie zaoferuje „darmowych” pieniędzy komuś, kto zamierza utworzyć kolejny uliczny sklepik z warzywami.

Te dwa typy dofinansowań mają jednak swoje złe strony – nieraz jest tak, że człowiek stara się o nie miesiącami, by ostatecznie pogodzić się z odmową i Urzędu Pracy, i Unii Europejskiej. W takim wypadku należy radzić sobie samemu. Zdecydować się na wzięcie pożyczki bądź samodzielnie zarobić pieniądze na nowy biznes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *