Finanse

Gdzie najlepiej starać się o kredyt hipoteczny?

Posiadanie własnego domu to marzenie większości z nas. Jest to dość poważna inwestycja, często wiążąca na całe życie. Pierwszym krokiem jest zdobycie dodatkowych środków finansowych, by móc zacząć działać. Gdzie jednak się udać, który bank wybrać, by kredyt hipoteczny był dla nas najkorzystniejszy?

Sam proces ubiegania się o kredyt hipoteczny nie musi być trudny i skomplikowany

Zanim zaczniemy kompletować wszystkie niezbędne dokumenty warto porównać banki. Co głównie powinno nas interesować? Przede wszystkim marża, prowizja, oprocentowanie, RRSO, a także miesięczna rata (ta uzależniona jest od wysokości kredytu).

W którym banku warto wziąć kredyt hipoteczny?

Najprostszym i jednocześnie najszybszym sposobem jest znalezienie aktualnego rankingu kredytów hipotecznych. Na chwilę obecną najlepszą ofertę posiada PKO Bank Polski. Poniżej przedstawiamy warunki zawarcia umowy kredytowej:

  • Marża – 1, 30%;
  • Oprocentowanie – 3, 00%;
  • Prowizja – 0, 00%;
  • RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania) – 3, 04%. Zawiera ona wszystkie koszty ponoszone w ramach kredytu;
  • Miesięczna rata – 948, 42 zł (dla kredytu w wysokości 200. 000 zł na okres 25 lat).

Dodajmy, że maksymalnie możemy ubiegać się o 500. 000 złotych. Maksymalny okres spłaty to 35 lat. PKO Bank Polski podchodzi do każdego klienta indywidualnie. Co to oznacza? Maksymalna wartość kredytu obliczana jest na podstawie naszej zdolności kredytowej. Poza tym, otrzymując kredyt hipoteczny możemy dodatkowo zdecydować się na polisę na życie (0, 66% kwoty kredytu miesięcznie). Co prawda nie musimy się na nią godzić, ale w większości przypadkach jest ona polecana. Wymagane jest jednak przez bank ubezpieczenie domu (0, 08% wartości nabytej nieruchomości).

A co z wkładem własnym?

Jest on wymagany przez bank i wynosi 20% wartości nieruchomości. Co ciekawe, możemy go obniżyć aż do 10%. Jednakże w tym przypadku musimy liczyć się z tym, że pozostałe 10% musi zostać przez nas ubezpieczone. Wiąże się to z dodatkową opłatą, w zamian za to możemy liczyć na mniej rygorystyczne warunki.

Jakie czynności warto wykonać zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny?

Zdolność kredytowa – to hasło powtarza się w kontekście każdego kredytu. Ubiegając się o kredyt hipoteczny mówimy o dużych kwotach. Warto zatem zainteresować się swoją zdolnością kredytową, by wiedzieć o jaką kwotę będziemy mogli wnioskować. Zacznijmy od sprawdzenia ile mieliśmy zobowiązań i czy spłacaliśmy je na bieżąco. Każda instytucja bankowa będzie miała problem z klientem, który wcześniej nie spłacał swoich kredytów w terminie. Jeśli zupełnie nie pamiętamy tego faktu możemy to sprawdzić w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Równie szybko warto złożyć wniosek o zamknięcie kart kredytowych, tym bardziej jeśli nie są one przez nas używane. Czas oczekiwania w tym przypadku wynosi nawet do 30 dni. Ich brak posiadania może również podnieść naszą zdolność kredytową.

Każdy bank będzie interesował się naszymi dochodami. Mając umowę o pracę wystarczy nasza historia sprzed 3 miesięcy. Nieco trudniej będą miały osoby, które prowadzą swoją działalność gospodarczą. W tym przypadku bank sprawdza nasze dochody 2 lata wstecz. Dla kredytodawcy jest to jedna z najważniejszych informacji. Jest to dość oczywiste – nasz płynność finansowa to gwarancja dla banku, iż nasze zobowiązania będziemy spłacać w terminie.

Podsumowując, starając się o kredyt hipoteczny mówimy o zobowiązaniu właściwie na całe życie. Nie podejmujmy zatem decyzji zbyt pochopnie. Warto ją dobrze przemyśleć, a następnie równie dobrze się do niej przygotować. Pamiętaj, że jeśli już na wstępnie przerastają Cię bankowe slogany czy regulaminy pomyśl o współpracy ze specjalistą. Doradca kredytowy pomoże Ci przejść przez ten proces w dość szybki i łagodny sposób. To osoba, która doskonale wie jak krok po kroku zdobyć kredyt hipoteczny na dobrych warunkach. Sami zaoszczędzimy wiele czasu i przede wszystkim nerwów. Dlatego też nie rezygnujmy z marzeń i już teraz zadbajmy o swoją pozytywną zdolność kredytową i skompletowanie niezbędnych dokumentów, by jak najszybciej otrzymać kredyt hipoteczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *