oprogramowanie pudełkowe
Biznes Internet

Co to jest oprogramowanie pudełkowe?

W sieci można znaleźć wiele informacji o aplikacjach dedykowanych dostarczanych przez firmy programistyczne. Dużą konkurencję dla tych produktów stanowią tak zwane rozwiązania pudełkowe. Co to jest gotowe oprogramowanie? Termin opisuje gotowe rozwiązania programowe, które można po prostu kupić na rynku. Takie produkty zwykle są dostarczane w pakietach. Możliwe jest wybranie całego pakietu lub poszczególnych jego funkcjonalności.

Co jeszcze warto wiedzieć o gotowych aplikacjach pudełkowych? 

Konieczność gotowego oprogramowania

Jeśli posiadasz średnią firmę, chcesz wejść na rynek z określonym produktem technologicznym i nie masz ograniczeń budżetowych – oprogramowanie dedykowane jest najlepszym rozwiązaniem. 

Jednak na rynku istnieje wiele firm, które z rozmaitych powodów nie mogą sobie pozwolić na korzystanie z oferty software house. Są też firmy, które nie czują takiej potrzeby. Dla tych wszystkich podmiotów powstał rynek gotowego oprogramowanie pudełkowego. Aplikacji posiadających jasno zdefiniowane funkcjonalności dostępne dla wszystkich użytkowników. Aplikacji, które wystarczy kupić i od razu można zacząć z nich korzystać.

Korzystanie z rozwiązań pudełkowych, podobnie jak w przypadku niestandardowych produktów oferowanych przez firmy programistyczne, ma oczywiście swoje zalety i wady . 

Zalety gotowego oprogramowania

Jakie są największe zalety oprogramowania pudełkowego, które sprawiają, że cieszy się ono niesłabnącą popularnością? Oto kilka najważniejszych:

  • Dostępność – Oprogramowanie pudełkowe jest zawsze dostępne zawsze i dla każdego, kto może sobie na to pozwolić. Wystarczy je wybrać, kupić i wdrożyć. Jest to proces zdecydowanie szybszy niż w przypadku oprogramowania dedykowanego. Współpraca z software house jest najczęściej kilkumiesięcznym procesem
  • Niezawodność –  od rozwiązań pudełkowych można oczekiwać niezawodnej wydajności. Jest to oprogramowanie dobrze przetestowane przed wypuszczeniem na rynek. Testowane są także nowe funkcjonalności. Dlatego można się spodziewać, że wszystko będzie działać tak jak należy. 
  • Dobra dokumentacja – oprogramowanie pudełkowe jest zazwyczaj bardzo dobrze opisane i udokumentowany. Użytkownicy wiedzą dokładnie czego mogą się spodziewać podczas pracy z aplikacją.

Wady gotowego oprogramowania

Z drugiej strony szereg wad tego rodzaju oprogramowania jest następujący: 

  • Słaba skalowalność –  oprogramowanie “pudełkowe” nie podąża za rozwojem firmy. Jego rozwój zależy tylko i wyłącznie od strategii i pomysłów jego twórców. Dlatego firmy myślące o ciągłym rozwoju i poszukujące nowych rozwiązań powinny raczej korzystać z oprogramowania przygotowywanego na zamówienie przez firmy programistyczne.
  • Słabe wsparcie. w odróżnieniu od tradycyjnych software house-ów twórcy oprogramowania pudełkowego nie będą w stanie zapewnić wysokiej jakości wsparcia dla systemu osadzonego, ponieważ kody źródłowe większości składników systemu są zamknięte.

Przed podjęciem wyboru warto przeanalizować wszystkie wady i zalety konkretnych rozwiązań. Warto również poddać analizie stopień w jakim wypełnia ono oczekiwania firmy. Oprogramowanie pudełkowe jest dla wielu firm rozwiązaniem dobrym lub bardzo dobrym. Szczególnie dla firm na początkowym etapie rozwoju oraz takich, które nie opierają swojej strategii rynkowej na unikalnych rozwiązaniach technologicznych. Jednak na rynku nadal najpopularniejsze są aplikacje przygotowywane przez firmy programistyczne. Głównie ze względu na ich możliwości, które są większe niż systemów pudełkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *